Показват се публикациите с етикет хляб. Показване на всички публикации
Показват се публикациите с етикет хляб. Показване на всички публикации

петък, 21 октомври 2016 г.

Усукани багети


   Замесвам хляба от вечерта, тестото престоява цяла нощ в хладилник и на сутринта се изпича. Така за обед имаме пресен, божествено ухаещ хляб с хрускава коричка и мека вътрешност. Рецептата може да ви се стори дълга и пипкава, всъщност става лесно, без много месене и занимавка. А и резултатът си заслужава!

Продукти:
10г прясна мая
1ч.л. захар
1ч.ч. вода
3ч.ч. бяло брашно
1ч.л. сол
1с.л. зехтин
* Маята, захарта и водата се разбъркват. Добавя се 1ч.ч. брашно, разбърква се и закваската се оставя за 15мин. да шупне.
*Поръсва се с 1ч.л. сол и се разбърква добре. Добавят се останалите 2ч.ч. брашно и с помощта на лъжица се обърква гъсто тесто, само колкото да се овлажни брашното. Налива се захтинът и се размесва още веднъж. Оставя се отново в покой за 15мин.за да протече аутолизата.
*Отпусналото се тесто се измесва до гладкост - става много бързо, буквално с няколко движения. Оформя се на топка и се поставя в купа с капак или контейнер и се прибира в хладилник.
*Сутринта тестото е увеличило 2-3 пъти обема си. Изсипва се на обилно набрашнен плот без да се мачка. Поръсва се обилно и отгоре с брашно. Леко се раздърпва на правоъгълник и се разрязва на 3. Всяка част се усуква и хлебчетата се нареждат върху хартия за печене. Оставят се на плота, докато загрее фурната до 250С.
*Багетите се пекат на най-ниското ниво на фурната до хубав загар. Охлаждат се на решетка.





четвъртък, 7 юли 2016 г.

Квасен хляб с тиквено семе и орехи

   Искате да имате на трапезата си полезен и здравословен хляб с квас, но нямате търпение да си отгледате сами закваска? Има решение - може да ползвате готова такава от Био магазин Спирала. Предлагам ви рецепта за вкусен, здравословен и засищащ хляб с пълнозърнесто пшенично брашно, ръжена закваска, тиквено семе и орехи. Ръжената закваска дава на хляба онази характерна, едва доловима киселинка, като в същото време с пшеничното брашно той става лек, порест и с мека, нежна средичка, характерно за пшеничния хляб. Добавките от семена и ядки го правят още по-полезен и вкусен! Приготвянето на такъв хляб отнема време, но резултатът си заслужава всеки отделен час!

Продукти:
био течна ръжена закваска
3с.л.+2ч.ч. силно бяло брашно
2 ч.ч. пълнозърнесто пшенично брашно
1ч.л. сол
2с.л. зехтин
3с.л. тиквени семки
3с.л. нарязани орехи

понеделник, 15 февруари 2016 г.

Черен хляб с активен въглен - Charcoal bread

   Много необичайно на цвят, но интересно хлебче, което видях при Карина и реших да изпробвам. Получи се много нежно, меко и вкусно! И въгленът не се усеща изобщо!

Продукти:
350г бяло брашно
210мл топла вода
2 1/2ч.л. суха мая
1 1/2ч.л. сол
1ч.л. захар
2с.л. зехтин или олио
5г активен въглен

сряда, 12 февруари 2014 г.

"Сърдечно" пълнозърнесто хлебче


Продукти:
300мл топла вода(26-30С)
20г прясна или 7г суха мая
1ч.л. мед
1ч.л. сол
1с.л. олио
3,5 - 4 ч.ч. пълнозърнесто брашно(може смес от различни брашна)
2-3с.л. белен слънчоглед

сряда, 16 октомври 2013 г.

16-ти ОКТОМВРИ - СВЕТОВЕН ДЕН НА ХЛЯБА - WORLD BREAD DAY


   Отбелязваме подобаващо днешния празник със сборен албум от снимки на изпечен от нас разнообразен хляб -

СВЕТОВЕН ДЕН НА ХЛЯБА - WORLD BREAD DAY




   Специални благодарности за участието на Зиче, Снежина Пеева, Иваничка Пекова, Кат Мил, Мария Динева, Росица Петкова, Дарина Иванова!


понеделник, 14 октомври 2013 г.

Френски селски хляб

 
Продукти:
350-400 мл вода със стайна температура
10г прясна мая
1ч.л. захар
500г бяло брашно
10г сол
1 табл. Вит.С(по желание)

събота, 23 февруари 2013 г.

Хлебчета с картофи и извара


Продукти за 8 хлебчета:
21г прясна мая или 7г суха
1/2ч.ч. топла вода
1ч.ч. топло мляко
1ч.ч. настърган сварен картоф
1/2ч.ч. извара
2ч.л. сол
1ч.л.мед
1 яйце
1/2ч.ч. олио или разтопено масло
около 5ч.ч. бяло брашно

200г сирене 

вторник, 16 октомври 2012 г.

Ръжено-пшеничен хляб с орехи(хлебопекарна)

Продукти за 900г хляб:
1и5/8ч.вода
3с.л.сухо мляко
3с.л.олио
2ч.л.захар
2ч.л.сол
2ч.бяло брашно
2ч.ръжено брашно+1-2с.л.при нужда
1ч.л.суха мая Йоткер
1 таблетка Вит.С 100мг(стрита)
1/4ч.л.смлян кимион
добавки:
1/2ч.нарязани орехи
1с.л.сусам

*мерителната чаша е 240мл


неделя, 5 август 2012 г.

Френски маслен хляб(в хлебопекарна)

Продукти:
280мл вода
2ч.л.сол
3с.л.захар
3с.л.сухо мляко*
2с.л.олио
15г свежа мая(1ч.л.суха)
500г брашно

70-80г краве масло за намазване

  Пригответе тестото - в контейнера поставете водата,солта,захарта,сухото мляко и олиото.Изсипете брашното и върху него натрошете маята.Включете програма "френски хляб" и оставете да работи.
  Час и половина преди да е свършила програмата,изключете машината и извадете втасалото тесто от контейнера.Разточете го на набрашнен плот,възможно най-тънко и намажете обилно с разтопеното и охладено масло.Завийте на руло,после на охлюв,намажете обилно и отвън с масло и върнете готовия формован хляб в контейнера на хлебопекарната.
   Оставете го,докато се надигне двойно,да изпълни контейнера почти до ръба - отнема малко повече време,при мен около 2 часа и тогава включете на програма "печене".Изпеченото хлебче оставете да се охлади добре на решетка.
   Получава се много нежна,мека текстура,с вкус на кроасан!
   Много сполучливо хлебче!

* Вместо сухо мляко може да ползвате смес от прясно мляко и вода - 80мл мляко/200мл вода.И добавете допълнително 1-2с.л.брашно към сместа.

петък, 2 март 2012 г.

Маймунски пица-хляб

    Защо маймунски и защо пица? Начина на подреждане е по подобие на известния сладък Маймунски хляб, а тъй като е солен и с пълнеж, който е подходящ за пица, от там и това име! Идеята за хляба взаимствах от тук, продуктите за тестото и пълнежа са моя импровизация!

Необходими продукти:
20г прясна мая(7г суха)
320мл топло прясно мляко
1с.л.мед
2ч.л.сол
3с.л.картофено пюре на прах
3с.л.олио
4ч.ч.брашно+още малко,ако има нужда
за пълнеж:
каквото ви се намира в хладилника -бекон, шунка, колбас, пушено месо, кашкавал, топено сирене, моцарела, маслини, кисели краставички, може царевица, изобщо всичко по ваш вкус.
за намазняване:
3-4с.л.зехтин
риган или босилек(моя е сух)
чесън на прах
    Тестото замесете с машина за хляб, а ако е на ръка в следната последователност - маята разтворете в млякото, добавете меда, олиото, картофеното пюре, солта и пресятото брашно. Замесеното тесто оставете да удвои обема си в намаслена купа, на топло, покрито с кърпа или свежо фолио.
   Пригответе форма за кекс, като я намажете обилно с мазнина и поръсите с царевичен или пшеничен грис.
   Нарежете продуктите за плънката на малки кубчета.
   В малка купичка смесете зехтина с подправките.
   С намаслени ръце късайте от тестото топчета с големина на орех, разплескайте в дланта си на питка и сложете малко от плънката. Загърнете като вързопче и потопете дъното му в зехтина с подправки. Наредете омазнените вързопчета във формата за кекс.
   Готовият за печене хляб поставете във фурна, загрята на 40-50 градуса, за 10-15мин., след което увеличете градусите на 180С и печете до готовност.
   Леко охладен го обърнете на поднос, сипете в купичка малко кетчуп или лютеничка и се насладете на чудесна вечеря ...или закуска!
Добър апетит!

вторник, 8 ноември 2011 г.

Ръжени хлебчета

   Много обичам ръжен хляб,но рядко попадам на наистина вкусен и истински такъв!И когато си намеря хубаво ръжено брашно,бързам да си опека домашен,като тези ръжени питчици,които ми се получиха много вкусни и ароматни.А какви хубави спомени извикаха в съзнанието ми .... весело детство,потракващия звук на влака,койки на два етажа,уханна черна буханка,купена от първата спирка след границата,масло,сельодка и горещ  черен чай ... ех,спомени,спомени ...
 Необходими продукти за 4-5 малки хлебчета:
250мл течност(топла вода,суроватка,бито мляко)
1ч.л.захар
1пак.суха мая
1ч.ч. пшенично брашно

1 яйце
1ч.л. с връх сол
1с.л.мед
1/2ч.л. смлян ким
3с.л.краве масло или олио
ръжено брашно,колкото поеме до меко тесто

    От бялото брашно,маята,захарта и топлата течност(аз използвах бито мляко,избивах си масло и събрах оставащото мляко за печива) се забърква кашица и се оставя да шупне.
    Яйцето,солта,меда и разтопеното масло или олиото се разбъркват.Добавя се шупналата смес,кима и се сипва по малко ръжено брашно,докато се замеси меко тесто.Оставя се покрито с кърпа,на топло за 1 час.Ръженото тесто не се надига много,но се усеща как се отпуска и става пластично.
  Разделя се на 4-5 части,всяка топка се разплесква до 1-1,5см.Отгоре се набраздява с опакото на ножа на ромбчета.Оформените хлебчета се оставят,докато загрее фурната на 160-170С и се пекат до леко зачервяване.
   

    Хлебчетата са много трайни,дълго време не изсъхват и остават все така ароматни!



 
   И най-вкусната закуска - ръжено хлебче,прясно масло и слабосолена херинга!Да ви е сладко!

събота, 5 ноември 2011 г.

Фугас (fougasse)

  За любителите на хлебна коричка  - ароматна,препечена и хрупкава -
Fougasse(фугас) - френския събрат на нашата пърленка,на италианската фокача,на сръбската погача!Вкусен,лесен за приготвяне хляб:

продукти:
240мл топла вода
20г прясна мая
1ч.л.захар
2ч.л.сол
2с.л.зехтин
брашно,колкото поеме

   Маята,водата,захарта и малко брашно се разбъркват на кашица и се оставя за кратко да се активира маята.Добавя се още брашно,солта,зехтина и се замесва средно меко тесто.Оставя се на топло, в намаслена купа,покрито с кърпа да удвои обема си.Премесва се и се разделя на две части.Тук е момента за добавките - маслини,розмарин,мащерка или др..Аз добавих в едната част маслини Каламата,нарязани на дребно и премесих.




   От тестото се оформят две плоски елипсовидни питки,с остър нож се правят характерните разрези и леко се раздърпват да заприлича на листо.Оставят се на хартия за 10-15мин.,докато се загрее фурната до 250С заедно с камък за печене.Леко се намазват със зехтин.
  След като фурната е готова се пренасят внимателно върху камъка,може и с хартията направо.Пекат се 15-18мин. докато добият хубав кафеникав загар.Охлаждат се на решетка.
   Хапват се топли с наслада!

  С маслинки:

петък, 5 август 2011 г.

Индийски питки Наан


Продукти:
2ч.брашно,
1ч.л.суха мая,
1ч.л.сол,
1ч.л.захар,
щипка хлебна сода,
2с.л.олио,
2 1/2с.л.кисело мляко,
3/4ч.ч.топла вода.

   Замесва се меко тесто,което се оставя да втаса.Разделя се на топки с големина на яйце.Всяка топка се разточва до 1см дебелина.Питките се пекат на 250С,на камък за хляб.Готовите Наан се намазват с разтопено масло.


  А това е сайтът на Манжула ,нейната индийска кухня и много разбираемо видео с рецептата и начина на печене в домашни условия на Наан!

събота, 30 юли 2011 г.

Чабата(или чиабата) без месене

    Много вкусен хляб от италианската кухня!

Необходими продукти за две чабати:
400гр.брашно
1ч.л.сол
1/4ч.л.суха мая
300-320мл хладка вода

  В купа се смесват брашното,солта и маята.Добавя се водата и се разбърква до хомогенна смес,аз ползвам ръчен миксер с бъркалки за тесто.Получава се влажно тесто,което трудно може да се разбърква с лъжица(това е за ориентир).Покрива се купата със свежо фолио и се оставя на стайна температура да втасва.Втасването отнема от 12(нормално) до 18 часа,ако е по-хладно в стаята.Затова е удобно да се замеси от сутринта и вечерта да се изпече,или от вечерта - и сутринта да се изпече - така за обед ще имате пресен дъхав хляб.
  След като са минали 12 часа,тестото се изсипва/излива на силно набрашнена повърхност,наръсва се и отгоре с брашно и се прегъва един,два пъти,като му се придава правоъгълна форма.Тестото е доста лепкаво и затова набрашнете обилно ръцете си.Покрива се с кърпа и се оставя за час да втаса отново.
  Нагрява се фурната до 250С,ако имате с камък(аз за камък ползвам теракотена плочка 30х30),с шпатула или нож се дели тестото на две по дължина,пренася се на хартия за печене(подхващам от двете къси страни,събирам като хармоника,повдигам и пренасям на хартията,като при поставянето отново раздърпвам до предишните размери чабатата).Пекат се в загрятата фурна,до покафеняване на коричката.Добре е във фурната на дъното да се сложи купичка с вода.
  След изпичане,ако искате хрупкава коричка оставяте да изстива на решетката,а за мека коричка завивате в кърпа да се задуши.
  Получават се хлебчета с много пореста вътрешност,леееко киселеещ вкус и мноООго коричка!


Изпробвано и споделено
                                            От Мая Христова!