Показват се публикациите с етикет супи. Показване на всички публикации
Показват се публикациите с етикет супи. Показване на всички публикации

сряда, 27 януари 2016 г.

Супа от пилешки воденички

Продукти:
500г пилешки воденички
1 глава лук
1 морков
2-3 картофа
1ч.ч. фиде
1 жълтък
1/2ч.ч. кисело мляко
чубрица
черен пипер
магданоз
олио
сол

четвъртък, 15 октомври 2015 г.

Картофена крем супа с гъби и топено сирене


Продукти:
2-3 средно големи картофа
250г печурки
20г краве масло
200г топено сирене
чаша прясно мляко за разреждане
черен пипер
мащерка
сол

вторник, 5 август 2014 г.

Гъста зеленчукова супа(студена)

   Лятото е в разгара си, температурите навън предразполагат  към по-лека, лесносмилаема и освежаваща храна. Тази супичка е точно такава - лека, богата на витамини, богата на целулозни влакна, нискокалорична, със свеж вкус и богат аромат! Приготвена в мултикукър Panasonic, ще ви отнеме броени минути - колкото да подготвите продуктите, да ги поставите в уреда и да настроите времето за готвене. А след това може да се отдадете на пълноценна почивка и на любимите си занимания - Panasonic готви за вас!

Продукти:
1/4 малка зелка
1 тиквичка
1 главичка лук
1 морков
2 пиперки(зелена и червена)
1 купа зелен боб
зехтин
сол
заквасена сметана
лимон
копър по желание

събота, 17 ноември 2012 г.

Шкембе чорба


   Приготвям тази чорба със свинско прясно шкембе, закупено от местната месарница. Телешкото замразено, което се продава не ми харесва - безвкусно е и стои като гумено, а свинското е нежно и бързо се сварява.


сряда, 31 октомври 2012 г.

Крем-супа с тиква и печени чушки

Продукти:
500г тиква
2-3 червени чушки
1 глава лук
1ч.бульон(зеленчуков или пилешки)
1с.л.краве масло
малко олио
3-4с.л.заквасена сметана
черен пипер

понеделник, 24 октомври 2011 г.

Есенна супа

   И отново рецепта с тиква, но то сезона си е такъв - подтиква те да грабнеш едно оранжево "слънце" и да приготвиш с него и сладко, и солено ...за да се усмихне и да грейне трапезата!
   Шаренка, много вкусна, нежна супичка и в същото време много лека, не натоварва, само повдига настроението.

Продукти:
парче тиква, 2 картофа, 1 червена пиперка, стрък праз, 3-4с.л.замразен грах, 1ч.ч.кисело мляко, 1 яйце, магданоз.

  Праза, ситно нарязан се задушава в малко олио. Добавят се картофите и тиквата на кубчета и се залива с топла вода. След като поврат малко се добавя граха и нарязаната чушка. Посолява се на вкус. Накрая се застройва с разбитите кисело мляко и яйце. При сервиране се поръсва с малко свеж магданоз.

четвъртък, 6 октомври 2011 г.

Борш

Продукти:
една глава червено цвекло
един морков
глава лук
1/4 малка зелка
2с.л. доматено пюре
2литра бульон(за предпочитане саморъчно сварен от кокали и подправки за супа,но може и от кубчета)
2с.л. оцет
2-3с.л. олио
чесън
1ч.л. ким на зърна
черен пипер
дафинов лист
   Цвеклото се измива,обелва и нарязва на тънки сламчици или се настъргва на едро ренде.Прехвърля се в тенджерка,добавя се доматеното пюре,1-2 с.л.олио и малко вода и се задушава на слаб огън около 20мин. под капак.Добавя се и оцета- така боршът ще запази красивия си,наситен цвят. 
   Настърганите моркови и наситнения лук с 1с.л.олио се задушават отделно до омекване. 
   В кипящия бульон се сипва дребно нарязаното зеле и се вари на слаб огън.След 10-15мин. се добавя задушеното цвекло,задушените морков и лук, и се вари още 10 мин. Подправя се със сол,захар,добавят се ким и дафиновия лист и се доварява още 5 мин. Сваля се от огъня и се подправя със ситно нарязания чесън. Боршът се оставя похлупен за известно време да "поеме" аромата на всички съставки.    
   Сервира се с лъжица заквасена сметана и чеснови хлебчета!

сряда, 17 август 2011 г.

Окрошка

   Лятото е към края си,но се надяваме да ни дари с още не малко слънчеви и топли дни!
А аз продължавам поредицата от рецепти за студени летни супи - след Розова супа ,САЛМОРЕХО(Салморейо) - SALMOREJO  , Авголемоно  и Прясол от пържена риба  днес ви предлагам да опитате и окрошка,руска студена супа,далечен братовчед на нашия таратор,но с много по-богат набор от съставки.На пръв поглед може да ви се стори абсурдно - яйца,месо,зеленчуци,лук,подправки и всичко в една купа,но всъщност е доста вкусно и засищащо.
   Окрошката може да се приготви с кефир(айрян),с бял квас,с разсол от кисели краставички и дори има рецепти с бира.Подправя се с горчица,сметана или настърган хрян.Представям ви най-лекия вариант,с най-семпъл вкус - лятна окрошка.Аз я заливам с айрян,добре изстуден,с няколко бучки лед в каната.
 И така продуктите:
твърдо сварени яйца,нарязани на кубчета
колбас,сварено месо или шунка,също на кубчета
краставица,обелена,на кубчета
репички,на кръгчета
зелен лук,копър или магданоз
Тук към продуктите може да включите и сварен картоф,но и без него е вкусно,а и по-леко.
Всичко се смесва и разпределя по купичките.Отделно се приготвя айрян със сол,добавя му се лед.Окрошката може да се залее предварително и да се остави в хладилник,а може да се залее и непосредствено преди консумация.На мен втория метод ми харесва повече.




 

сряда, 27 юли 2011 г.

Розова супа

  Разбира се,името на тази супа не е това,просто ние си я именуваме така в къщи.Това е ХОЛОДНИК или литовски борш - много подходяща за летните жеги, студена супа с червено цвекло.
   Този зеленчук е непопулярен и малко използван в България,но всъщност е много полезен.Ако имате нужда да заздравите капилярните стени,да повишите нивото на хемоглобина в кръвта,да понижите кръвното налягане,а също така да подобрите функционирането на черния дроб,включете в менюто си червеното цвекло.Под формата на салата,супа или друго ястие този зеленчук ще ви помогне да повишите тонуса си и да подобрите обмяната на веществата.
Необходими продукти за 4 порции:
1 малка глава червено цвекло
1 с.л. оцет
1 краставица
4 твърдо сварени яйца
няколко перца зелен лук
кофичка кисело мляко
сол

   Обелената глава цвекло се сварява в подсолена и подкиселена с оцет вода до омекване.Охлажда се,отварата не се изхвърля.
  В голяма купа се настъргва цвеклото,краставицата се нарязва на дребни кубчета,както и перцата лук.
  Отделя се по половин яйце на порция,останалите също се нарязват на кубчета.
  Киселото мляко се разрежда с отварата от цвеклото,до желаната гъстота и се заливат нарязаните продукти.Посолява се на вкус.
  Супата се оставя в хладилника да се охлади за час и се поднася гарнирана  с половинка  сварено яйце във всяка чиния.Ако обичате,може да добавите и свежо нарязан копър.
  Добър апетит!

неделя, 24 юли 2011 г.

ПРЯСОЛ ОТ ПЪРЖЕНА РИБА

   Тази студена бистра рибена чорба,с  леко лютив вкус разпалва апетита и е чудесна в горещите летни дни!Приготвя се малко по-различно от обичайната рибена чорба,рецептата е от нашия край - Лудогорието!
Необходими са:
1 средно голяма риба(шаран,сом,толстолоб),
4-5 с.л. олио,
няколко скилидки чесън,
2-3 oпечени червени чушки,
2-3 сухи люти чушки,
магданоз,
оцет и сол на вкус.
Рибата,нарязана на парчета се овалва в брашно и се изпържва в олиото.
Докато е топла се накъсва на по-дребни късчета,отделят се едрите кости и се слага в дълбок съд.
Налива се 1/2 литър гореща вода. Сипва се от олиото,в което сме пържили 2-3 с.л.,добавят се нарязаните печени чушки, подправя се на вкус с оцет,сол и счукан чесън.
Сухите люти пиперки се препичат на котлона и се натрошават.
Сместа се разбърква и се оставя да изстине. Консумира се студена.
При поднасянето се поръсва нарязан магданоз.

четвъртък, 14 юли 2011 г.

САЛМОРЕХО(Салморейо) - SALMOREJO

   Ако обичате гаспачо,то и тази студена испанска супа от местната кухня на Каталуния много ще ви допадне.Отличава се от гаспачото по отсъствието на други зеленчуци освен домати и по гъстата си консистенция,благодарение на хляба,който се добавя.

Продукти за 2-3 порции:
сух хляб - 3-4 тънки филии
около 500гр. добре узрели домати
2 скилидки чесън
около 50мл зехтин
светъл винен или ябълков оцет
сол

отделно за добавка:
хамон,прошуто
твърдо сварени яйца

Хляба се накисва във вода.
Доматите се обелват и почистват от семето.Поставят се в блендер,посоляват се,добавя се изстискания хляб,зехтина,малко оцет и се пюрира.Пробва се на вкус и ако има нужда се добавя още сол и оцет - трябва да се усеща добре киселината.Охлажда се минимум 3 часа в хладилник.Сервира се със сварени яйца,нарязани на дребно и хамон(много специфично сушено месо от свински бут).Аз нямах хамон - пробвах с прошуто и шунка.С прошуто ми хареса повече.Но може да се консумира супата и без добавки.
  Много разхлаждаща и засищаща!

  източник: cuinera-catala/ЖЖ

събота, 19 март 2011 г.

Авголемоно

Това е традиционна гръцка супа,лесна за приготвяне и много вкусна.

Продукти:
2л.силен пилешки бульон,1 ч.ч.паста орзо.някакви дребни фигурки или 1/2 к.ч.ориз,3 яйца,1 лимон,магданоз.





Приготвяне:
Бульона се кипва,добавя се орзото(или ориза).Вари се до готовност и се отстранява от котлона.Яйцата и сока от половината лимон се разбиват,по малко се добавя от горещата супа,като се разбърква и накрая застройката се излива на тънка струйка в тенджерата.Връща се на огъня при непрекъснато разбъркване,като не се допуска да заври(ще се пресече).След като леко се сгъсти супата е готова.Добавя се нарязания магданоз.Сервира се охладена с резенче лимон.