Показват се публикациите с етикет сладка и конфитюри. Показване на всички публикации
Показват се публикациите с етикет сладка и конфитюри. Показване на всички публикации

понеделник, 16 март 2015 г.

2 портокала = 3л портокалов сок


   Омръзнало ли ви е от консерванти и всякаква химия в кутиите със сок от магазина? Ето го решението - от 2 портокала може да си направите 3 литра вкусен портокалов сок!

Продукти:
2 портокала
1ч.ч. захар
сокът от 1/2 лимон или 1/2ч.л. лимонтузу
3л минерална вода

събота, 14 януари 2012 г.

Confiture de lait au chocolat au noisettes - Млечен конфитюр с шоколад и лешници

   Френска рецепта за конфитюр с аромат на шоколад и лешници!Приготвя се лесно и е чудно вкусен!Леко наподобява сгущенка(дулсе де лече),но преобладава шоколадово-лешниковия аромат.Разкошен е намазан на филийка или с палачинки.
  Ако нямате лешници си го пригответе с орехи.И може да се приготвя по всяко време на годината - продуктите са винаги в наличност.

Продукти:
1 литър прясно(по възможност домашно,необезмаслено)мляко
500гр.захар
1ванилова шушулка или 4 прахчета ванилия
50гр.натурален шоколад
50-70 гр.лешници,леко запечени,нарязани на дребно


 

Кипва се млякото със захарта и разполовената ванилова шушулка и се вари на слаб огън 1,5-2часа,като се разбърква на всеки 10 мин.Когато започне леко да се сгъстява се изважда шушулката ,добавят се шоколада и лешниците(и прахчетата ванилия,ако ползвате изкуствена есенция).Вари се до проба - капка капната в чаша със студена вода да се превръща в меко топче.Разлива се в сухи бурканчета,охлажда се и се съхранява в хладилник.Най-силен аромат придобива след два-три дни.










   Източник: irenka ЖЖ

събота, 12 ноември 2011 г.

Сладко и желе от дюли

   Налични продукти - 5 средно големи дюли,с тегло около 1,5кг. ,захар,лимонтузу,1 лимон.

  За сладкото се възварява сироп от 2ч.ч.захар и 2ч.ч. вода.Дюлите се обелват почистват се от семенниците и се настъргват на едро ренде.Веднага се пускат в кипящия захарен сироп,за да запази сладкото светлия си кехлибарен  цвят.Вари се на тих огън до сгъстяване,накрая се добавя 1ч.л.лимонтузу,
разтворено във вода.Още горещо сладкото се пълни в сухи,затоплени бурканчета,запечатва се и се обръщат с капачката надолу.

   Обелките и семенниците от дюлите,нарязани на едро се заливат с вода,колкото да ги покрие и се варят до омекване.Оставя се да изстине и течността се прецежда.Добавя се захар в пропорция на 1литър сок  - 400гр.захар.Поставя се отново на огъня и се вари до сгъстяване.Няколко минути преди да е готово се добавя лимон нарязан на тънки резенчета.Вместо лимон може да се използва лимонтузу,разтворено в малко вода.Отново както сладкото се насипва в сухи,затоплени бурканчета и се запечатва.

петък, 5 август 2011 г.

Сладко от динени корички и цукати


      На килограм кори - 1,2 кг захар, 3 ч.ч. вода, 1лимон,ванилия,кардамон (по желание).

   Динените кори се почистват старателно от розовата част,като се остъргват с лъжица.Външната кора се обелва(аз ползвам картофобелачка).Нарязват се на фигурки с къдрав нож. Готовите,почистени корички се накисват във варна вода,ако няма вар - към водата се добавят 3 ч.л. хлебна сода.Изкисват се 6-8 часа.Изплакват се в няколко води. От половината захар и водата се сварява сироп,пускат се корите и се варят 20 мин.Дръпват се от огъня.След 8 часа се добавя останалата захар и се кипва отново.Още 8 часа отлежаване.Отново кипваме сместа,добавяме лентички лимонена кора(отново с картофобелачката),изцедения лимонов сок,ванилията и кардамона. Охлаждаме и разсипваме по бурканчетата. От полученото сладко може да отцедим коричките,да ги подсушим на хартия за печене и се получават цукати - аз ги използвам за украса на сладкиши и торти или просто като бонбонки(много напомнят някогашните "Лимонови резанки").