Показват се публикациите с етикет риба. Показване на всички публикации
Показват се публикациите с етикет риба. Показване на всички публикации

сряда, 19 февруари 2014 г.

Пълнена скумрия


Продукти за 2 порции:
2 средни скумрии
200г замразен микс от зеленчуци по желание(грах, царевица, зелен боб, карфиол, броколи, моркови)
скилидка чесън
2-3 сушени доматчета в зехтин
черен пипер, риган
100г кашкавал

сряда, 20 ноември 2013 г.

Домашна "сельодка"


   Разбира се това няма нищо общо с руската сельодка, затова е в кавички. Такава рибка си приготвяме за бърза консумация у дома. Тук е трудно да се намери хубава херинга, която да става за осоляване и по тази причина заместваме със скумрия - много успешно!

Продукти:
скумрия(количество по желание)
сол
захар

понеделник, 26 март 2012 г.

ПЪСТРА РИБЕНА ЯХНИЯ

Продукти:
500-600 гр. риба(шаран,сом,
каракуда,скумрия,
херинга,сафрид,цаца)
1/2ч.ч.винен оцет
1ч.ч. олио
дафинов лист и черен пипер
3с.л. доматено пюре
две кисели краставички
две пиперки(може да са от туршия)
чаша грах
сол
  Почистената ,измита и посолена  риба(ако е едра се нарязва) се нарежда в по-тясна и висока тенджерка,залива се с оцета и олиото,добавят се подправките,похлупва се и се слага на много слаб огън да къкри.В никакъв случай не се разбърква,а само се разклаща леко съда,за да не се раздроби рибата,да остане цяла.След 40 минути се добавя доматеното пюре,нарязаните кисели краставички,чушките и граха.Къкри още двайсетина минути,докато остане само на мазнина.Охлажда се и се прибира в хладилник за 24 часа - костичките на рибата омекват и се топят в устата.
  Яхнийката се сервира студена с бяло вино!

вторник, 14 февруари 2012 г.

Меню за двама

   Независимо кой празник ще изберете да почетете - нашия си традиционен Трифон-Зарезан с много вино или нежния католически "Св.Валентин" с много романтика ,ви пожелавам да си изкарате прекрасно и с много емоции!
   Без повече думи - това е предложението ми за вкусна трапеза в празничния ден!Менюто е простичко, романтично, едновременно леко за стомаха и лесно за приготвяне и със сигурност няма да ви остави равнодушни!

 

   Салата със спанак, червено цвекло, моцарела и орехов дресинг

Продукти:
  • две шепи бейби спанак
  • малко сварено червено цвекло
  • моцарела
за дресинга:
  • 2 с.л. орехови ядки
  • няколко клонки магданоз
  • 1 с.л. настърган пармезан
  • 2-3 с.л.зехтин
  • прясно изцеден лимонов сок
  • сол
Спанакът се поставя в купа за сервиране. От цвеклото и моцарелата се изрязват формички - сърчица и се добавят в салатата. В блендер се пасират орехите, магданозът, пармезанът и зехтинът. Добавя се лимонов сок и сол на вкус и се залива салатата.Още по-добре, ако дресинга се поднесе в малка сосиера и всеки си слага по свой вкус.

 

 

                                     Риба в коричка за двама

 
Рецептата може да намерите тук!

 

                                                    Хляб с камамбер

                                                               Рецептата е тук!


    И,предлагам да завършите вечерята с прекрасен, нежен шоколадов мус с леко пикантна нотка, който ще събуди сетивата ви, ще възпламени усещанията ви и ще ви помогне да очаровате любимия завинаги...

 

    Шоколадов мус с кайенски пипер

Продукти:
  • 2 яйца
  • кафена чашка силно еспресо
  • 1 с.л. пудра захар
  • 1/4 к.л. кайенски пипер или друг лют червен пипер
  • 20 г краве масло
  • 100 г черен шоколад
  • бита сметана за декориране
Загрейте на водна баня шоколада и еспресото до разтопяване. Добавете маслото, пипера и двата жълтъка. Разбъркайте добре до хомогенизиране. Охладете до стайна температура. Разбийте белтъците на твърд сняг, като добавите накрая пудрата захар. Смесете внимателно двете смеси, като добавяте по малко от белтъците към шоколадовата и разбърквате внимателно. Разпределете в чашки. Охладете добре и преди поднасяне декорирайте с разбита сметана.


   Насладете се с пълна сила на празника,изживейте чудна,изпълнена с романтика вечер и не забравяйте,че вашата любов живее всеки ден заедно с вас,в малките и големи радости,в неволната ласка,нежния поглед и бързо пробягналата усмивка.Не отлагайте любовните слова за деня на Св,Валентин ,изричайте ги без да се замисляте,всеки ден и всеки миг,дарявайки с щастие вас и вашата любов!

неделя, 24 юли 2011 г.

ПРЯСОЛ ОТ ПЪРЖЕНА РИБА

   Тази студена бистра рибена чорба,с  леко лютив вкус разпалва апетита и е чудесна в горещите летни дни!Приготвя се малко по-различно от обичайната рибена чорба,рецептата е от нашия край - Лудогорието!
Необходими са:
1 средно голяма риба(шаран,сом,толстолоб),
4-5 с.л. олио,
няколко скилидки чесън,
2-3 oпечени червени чушки,
2-3 сухи люти чушки,
магданоз,
оцет и сол на вкус.
Рибата,нарязана на парчета се овалва в брашно и се изпържва в олиото.
Докато е топла се накъсва на по-дребни късчета,отделят се едрите кости и се слага в дълбок съд.
Налива се 1/2 литър гореща вода. Сипва се от олиото,в което сме пържили 2-3 с.л.,добавят се нарязаните печени чушки, подправя се на вкус с оцет,сол и счукан чесън.
Сухите люти пиперки се препичат на котлона и се натрошават.
Сместа се разбърква и се оставя да изстине. Консумира се студена.
При поднасянето се поръсва нарязан магданоз.

петък, 27 май 2011 г.

Кюфтенца от бяла риба


Продукти:500гр.филе от бяла риба,2 филийки сух хляб,1 яйце,стрък зелен лук,копър,чер пипер,сол и малко вегета. 
   Филето се смила с машинка за месо.Хляба се накисва във вода и се изстисква.Омесва се с рибата,поправките,лука и яйцето.Оформят се малки кюфтенца,овалват се в брашно и се пържат в загрята мазнина.Гарнитурата е по желание!

неделя, 22 май 2011 г.

РИБА В РОЗМАРИНОВА КОРИЧКА ЗА ДВАМА


Продукти: 
1 риба около 500-600гр.(морска) 
1 лимон 
глава свежо резене(фенхел) 
клонче розмарин 
скилидка чесън 
за "тестото"(коричката не се употребява): 
2 ч.ч. брашно 
1ч.ч. морска сол 
2 яйца 
3ч.л.листа розмарин



   В купа размесваме брашното, накъсаните листа розмарин и солта,добавяме едно яйце и един белтък(другия жълтък отделяме)и добавяйки по малко вода замесваме твърдо тесто.Разделяме го на две части. Почистваме рибата,отстраняваме хрилете,отрязваме опашката и перките.В коремчето слагаме необелената скилидка чесън,нарязан фенхел,клонче розмарин.Не се соли!Рибата поема достатъчно сол от коричката.Лимона нарязваме на тънки кръгчета. Разточваме едната част от тестото и застиламе в тавичка,на хартия за печене.Разполагаме отгоре подготвената риба,покриваме с резенчета лимон.По контура около рибата намазваме с разбит жълтък.Разточваме и втората част тесто,покриваме отгоре,притискаме добре и с остър нож изрязваме излишното тесто.Оформяме красиво във вид на риба.Намазваме и отгоре с жълтък,посипваме с едра сол и слагаме в загрята фурна да се пече за 40мин. на 200гр. След като е готова,внимателно с остър нож отрязваме капаче и поставяме в подходящо плато. Сервира се филетирана,гарнирана с четвъртинка лимон и леко напръскана със зехтин,придружена от хубаво бяло вино!