Продукти:
3 яйца
160г захар
20г прясна мая
200мл прясно мляко
500-550г бяло силно брашно
кората от 1 лимон
ванилия
щипка сол
60г краве масло
60мл олио
шоколад, локум, мармалад
1 белтък за намазване
едра захар за поръсване
Показват се публикациите с етикет от старите тетрадки. Показване на всички публикации
Показват се публикациите с етикет от старите тетрадки. Показване на всички публикации
понеделник, 20 март 2017 г.
сряда, 21 декември 2016 г.
Меденки за Коледа
вторник, 1 ноември 2016 г.
Най-вкусният печен заек
Тази рецепта е фаворит у нас за печено заешко, агнешко или ярешко месо. Този път изпекох месцето в глинен гювеч, като добавих към продуктите моркови и розмарин, а намалих течността, за да остане само на мазнина.
Продукти:
1,2-1,5кг заек
100мл.олио
1 равна с.л. сол
2 с.л.сладък червен пипер Котани
1/2 ч.л.смлян чер пипер
1 ч.л. чубрица
клонче розмарин
1/2 ч.ч. червено вино
1 голяма глава чесън
1 голяма глава лук
1 морков
Продукти:
1,2-1,5кг заек
100мл.олио
1 равна с.л. сол
2 с.л.сладък червен пипер Котани
1/2 ч.л.смлян чер пипер
1 ч.л. чубрица
клонче розмарин
1/2 ч.ч. червено вино
1 голяма глава чесън
1 голяма глава лук
1 морков
понеделник, 18 април 2016 г.
Бобена чорба със суджук
Имало едно време ... една добра баба, която готвела за внуците си най-вкусната бобена чорбичка на печката с дърва! И за да е още по-вкусна и ароматна, добавяла малко нарязан суджук от килерчето. Но, (винаги има едно но!) ... тъй като внуците били много капризни и не обичали никакви подправки и зелении в чорбичката, баба я готвела "чиста" и все пак мноого, много вкусна! А рецептата? Ето я:
Продукти:
2ч.ч. Български боб "Имало едно време..." на Крина
2 глави лук
1 морков
клонче пресен джоджен
половин петала суджук
1с.л. сладък червен пипер
олио
сол
Продукти:
2ч.ч. Български боб "Имало едно време..." на Крина
2 глави лук
1 морков
клонче пресен джоджен
половин петала суджук
1с.л. сладък червен пипер
олио
сол
четвъртък, 7 януари 2016 г.
Сладък "салам"
Продукти:
1 опаковка бисквити "Закуска"
100г стафиди и сушени боровинки
50г нарязани ядки(орехи, кашу, бадеми)
100г черен шоколад
60г краве масло
1 яйце
3с.л. какао
3с.л. захар
100мл прясно мляко
настъргана кора от 1 портокал
2-3с.л. пудра захар за овалване
1 опаковка бисквити "Закуска"
100г стафиди и сушени боровинки
50г нарязани ядки(орехи, кашу, бадеми)
100г черен шоколад
60г краве масло
1 яйце
3с.л. какао
3с.л. захар
100мл прясно мляко
настъргана кора от 1 портокал
2-3с.л. пудра захар за овалване
събота, 12 декември 2015 г.
Вити кифлички със сирене
Много лесна и вкусна закуска! Може да си ги приготвите когато имате повече време, да ги замразите и после да ги изпечете за закуска в почивните дни.
Продукти:
20г прясна мая(7г суха)
1ч.л. захар
1 и 1/2ч.ч. топла вода
5с.л. олио или зехтин
2ч.л. сол
4,5- 5ч.ч. брашно
150г сирене
2-3с.л. олио
1 яйце за намазване
Продукти:
20г прясна мая(7г суха)
1ч.л. захар
1 и 1/2ч.ч. топла вода
5с.л. олио или зехтин
2ч.л. сол
4,5- 5ч.ч. брашно
150г сирене
2-3с.л. олио
1 яйце за намазване
сряда, 15 юли 2015 г.
Бързи содени питки със сирене или кашкавал
Продукти:
1 кофичка кисело мляко(400г)
2 яйца
1ч.л. сода бикарбонат
1ч.л. сол
2ч.л. захар
3с.л. олио
3ч.ч. брашно
1ч.ч. натрошено сирене или настърган на едро кашкавал
бучка краве масло
четвъртък, 27 ноември 2014 г.
Бабините бухтички
Продукти:
1 кофичка кисело мляко(400г)
1ч.л. хлебна сода
1 кофичка кисело мляко(400г)
1ч.л. хлебна сода
2 яйца(може и без тях)
1ч.л. сол
3ч.л. захар
600-700г брашно(или колкото поеме до много меко тесто)олио за пържене
Млякото се разбърква със содата да "шупне". Добавят се яйцата, солта и захарта, и накрая - брашното. Бързо се замесва меко тесто. Не се меси дълго, защото соденото тесто не търпи много мачкане - бухтичките стават жилави. Оставя се в купа, покрито с кърпа за 15-20мин. да се отпусне, след което се разточва върху набрашнен плот на пласт с дебелина 0,5см. Нарязват се ромбчета или други фигурки по желание. Бухтичките се изпържват в широк тиган, по 3-4 наведнъж, в около 1см мазнина, на среден огън.
Най-вкусни са поднесени с гъсто кисело мляко, сиренце или мед!
Добър апетит!
понеделник, 20 октомври 2014 г.
Бъркан(мързелив) тутманик
Продукти:
3 яйца
1 кофичка кисело мляко
1 ч.л. сода бикарбонат
1/2 ч.л. сол
1/3 кофичка олио
2 кофички брашно
200г сирене
Загрейте фурната до 200С.
Разбийте леко яйцата с тел. Разбъркайте содата в киселото мляко и добавете при яйцата. Добавете олиото и солта. Пресейте брашното и разбъркайте. Накрая в тестото добавете натрошеното сирене. Намажете с мазнина голяма тава - 30-32см, поръсете я с брашно. Излейте сместа и заравнете. Изпечете тутманика до зачервяване. Покрийте с кърпа за няколко минути и после нарежете на парчета. Сервирайте с гъсто кисело мляко!
Добър апетит!
неделя, 12 януари 2014 г.
събота, 23 ноември 2013 г.
Домашна торта "Ванилия"
Продукти:
5 яйца
2 ч.ч. захар
1ч.ч. кисело мляко
1/2 ч.ч. олио
3 ч.ч. брашно
1 пак. амонячна сода
1/2 капсула есенция ванилия
2 ч.л. какао
крем:
1л прясно мляко
6 с.л. захар
6 с.л. брашно
3 яйца
250г краве масло
1-2 с.л. пудра захар
1/2 капсула ванилия
2 ч.ч. подсладена газирана напитка
шоколад за поръсване
понеделник, 18 ноември 2013 г.
ПРЕДИЗВИКАТЕЛСТВО № 1 - Кексът на баба
Успешно!
Много повече от успешно протече предизвикателство №1, организирано на страницата на блога във Фейсбук! Включиха се 16 ентусиасти! Изпекохме кекса на баба в 17 интерпретации, а има още безброй вариации на тази рецепта!
Благодаря на всички отзовали се на предизвикателството! Чудесни сте!
Това е базовата рецепта, запазена в старите тефтери, по която всички творихме:
Продукти:
2 яйца
1ч.ч. захар
1ч.ч. кисело мляко
1ч.л. хлебна сода
4с.л. олио
2ч.ч. брашно
1ч.ч. орехи(счукани)
малко канела
Яйцата се разбиват със захарта до побеляване. Добавя се киселото мляко, разбъркано със содата и олиото. Отгоре се пресява брашното и се разбърква с лъжица. Накрая се добавят орехите и канелата. Сместа се изсипва в намазнена и поръсена с брашно продълговата или в малка кръгла форма за кекс. Пече се на 180С до суха клечка.
Готовият кекс се поръсва с пудра захар.
Много повече от успешно протече предизвикателство №1, организирано на страницата на блога във Фейсбук! Включиха се 16 ентусиасти! Изпекохме кекса на баба в 17 интерпретации, а има още безброй вариации на тази рецепта!
Благодаря на всички отзовали се на предизвикателството! Чудесни сте!
Това е базовата рецепта, запазена в старите тефтери, по която всички творихме:
Продукти:
2 яйца
1ч.ч. захар
1ч.ч. кисело мляко
1ч.л. хлебна сода
4с.л. олио
2ч.ч. брашно
1ч.ч. орехи(счукани)
малко канела
Яйцата се разбиват със захарта до побеляване. Добавя се киселото мляко, разбъркано със содата и олиото. Отгоре се пресява брашното и се разбърква с лъжица. Накрая се добавят орехите и канелата. Сместа се изсипва в намазнена и поръсена с брашно продълговата или в малка кръгла форма за кекс. Пече се на 180С до суха клечка.
Готовият кекс се поръсва с пудра захар.
сряда, 13 ноември 2013 г.
Рогчета със сирене
Най-накрая попаднах на точната рецепта, любезно предоставена ми от Данчето, Йорданка Николова, моя градска, за което огромни, огромни благодарности!!! Приготвих ги точно по рецепта, без никакви изменения! Получиха се вкусни, плътни, насищащи, с хрупкава коричка рогчета като от едно време!
Продукти:
2-3 яйца
1 кубче мая(42г)
170мл вода
70мл олио
200г мас(1 препълнена ч.ч. ) омекнала, но не разтопена
2с.л. захар
1с.л. сол
брашно, колкото поеме(около 4-4,5ч.ч. )
1 яйце
200г сирене
сряда, 5 декември 2012 г.
Голяма саварина със сметана
Продукти:
1/2ч.ч. топло прясно мляко
20г прясна мая
3с.л. захар
3 яйца
3с.л. разтопено масло
3 - 3,5ч.ч. брашно
щипка сол
1/2ч.ч. стафиди, сушени плодове или ядки
сироп:
1,5ч.ч. захар
1,5ч.ч. вода
2-3с.л.ром или коняк
или есенция
за украса:
200мл сладкарска сметана
плодове
събота, 3 ноември 2012 г.
Кекс с ябълки и овесени ядки
Много лесен, вкусен и ароматен кекс! Рецептата е от старите тефтери!
Продукти:
3яйца
1,5ч.ч.захар
3/4ч.ч.олио
2ч.ч.брашно
2ч.ч.настъргани ябълки
1/2ч.ч.счукани орехи
1/2ч.ч.овесени ядки
1 бакпулвер
1ч.л.канела
Продукти:
3яйца
1,5ч.ч.захар
3/4ч.ч.олио
2ч.ч.брашно
2ч.ч.настъргани ябълки
1/2ч.ч.счукани орехи
1/2ч.ч.овесени ядки
1 бакпулвер
1ч.л.канела
петък, 9 март 2012 г.
Бързи сладки без яйца
Много важно и актуално уточнение - без яйца!!!
Бойкот на скъпите яйца,който обаче няма да ни попречи да си спретнем пак нещо сладичко! :)
Тези лесни и бързи сладки се приготвят за броени минути,а продуктите ги има винаги в къщи.Рецептата е от старите тефтерчета,от времето,когато яйцата пак бяха кът!
Необходими са:
1ч.ч. кисело мляко
1ч.л.сода бикарбонат
1ч.ч.захар
1/2ч.ч.олио
2 1/2ч.ч.брашно
1ванилия
малко орехи или шоколадов чипс,но може и без тях
Включва се фурната да загрява до 180С.
В тази последователност,в която са изброени продуктите се забърква тестото - содата се "угася" в киселото мляко,добавя се захарта и олиото,разбърква се и се добавят брашното и ванилията.Получава се гъсто тесто,по-гъсто от кексово.С помощта на намокрена чаена лъжичка се оформят купчинки в застлана с хартия тава,на разстояние 3-4см една от друга.Отгоре се забожда по една орехова ядка,шоколадов чипс,а може и без нищо.
Поставят се веднага да се пекат в загрятата фурна,до леко зачервяване.
С айрян или чай са чудесна закуска!Да ви е сладко!
Бойкот на скъпите яйца,който обаче няма да ни попречи да си спретнем пак нещо сладичко! :)
Тези лесни и бързи сладки се приготвят за броени минути,а продуктите ги има винаги в къщи.Рецептата е от старите тефтерчета,от времето,когато яйцата пак бяха кът!
Необходими са:
1ч.ч. кисело мляко
1ч.л.сода бикарбонат
1ч.ч.захар
1/2ч.ч.олио
2 1/2ч.ч.брашно
1ванилия
малко орехи или шоколадов чипс,но може и без тях
Включва се фурната да загрява до 180С.
В тази последователност,в която са изброени продуктите се забърква тестото - содата се "угася" в киселото мляко,добавя се захарта и олиото,разбърква се и се добавят брашното и ванилията.Получава се гъсто тесто,по-гъсто от кексово.С помощта на намокрена чаена лъжичка се оформят купчинки в застлана с хартия тава,на разстояние 3-4см една от друга.Отгоре се забожда по една орехова ядка,шоколадов чипс,а може и без нищо.
Поставят се веднага да се пекат в загрятата фурна,до леко зачервяване.
С айрян или чай са чудесна закуска!Да ви е сладко!
четвъртък, 22 декември 2011 г.
Постен ябълков сладкиш
Продукти:
1ч.ч. брашно
1ч.ч. грис
2ч.л. бакпулвер
10-ина средни ябълки(настъргани)
1 1/2ч.ч. захар
1ч.л. канела
50гр. маргарин
1ч.ч. сок от компот(по желание,но най-добре се съчетава с компот от праскова,кайсия или дюля)
1 ванилия
пудра захар за поръсване
Брашното се пресява с бакпулвера,добавя се гриса,1 чаша от захарта и по желание може да се настърже малко лимонова кора за аромат.Това е сухата смес.
Настърганите ябълки се разбъркват с канелата и 1/2 чаша захар.
Тавичка за печене 20/30см се намазва обилно с маргарина. Изсипва се 1чаша от сухата смес,като се разпределя равномерно по дъното. Отгоре внимателно се насипва половината от ябълковата смес,на равен слой. Следва втори пласт суха смес(1 чаша) и втората част от ябълките. Завършва се с последната чаша от сухите съставки.
Компота с ванилията се загрява и се залива сладкиша.
Пече се на 175С за около 50 мин. След охлаждане се поръсва с пудра захар и се нарязва на порции.Добре е да отлежи няколко часа на хладно,може да се приготви от предния ден за Бъдни вечер.
Лесно и вкусно за постната трапеза!
1ч.ч. брашно
1ч.ч. грис
2ч.л. бакпулвер
10-ина средни ябълки(настъргани)
1 1/2ч.ч. захар
1ч.л. канела
50гр. маргарин
1ч.ч. сок от компот(по желание,но най-добре се съчетава с компот от праскова,кайсия или дюля)
1 ванилия
пудра захар за поръсване
Брашното се пресява с бакпулвера,добавя се гриса,1 чаша от захарта и по желание може да се настърже малко лимонова кора за аромат.Това е сухата смес.
Настърганите ябълки се разбъркват с канелата и 1/2 чаша захар.
Тавичка за печене 20/30см се намазва обилно с маргарина. Изсипва се 1чаша от сухата смес,като се разпределя равномерно по дъното. Отгоре внимателно се насипва половината от ябълковата смес,на равен слой. Следва втори пласт суха смес(1 чаша) и втората част от ябълките. Завършва се с последната чаша от сухите съставки.
Компота с ванилията се загрява и се залива сладкиша.
Пече се на 175С за около 50 мин. След охлаждане се поръсва с пудра захар и се нарязва на порции.Добре е да отлежи няколко часа на хладно,може да се приготви от предния ден за Бъдни вечер.
Лесно и вкусно за постната трапеза!
четвъртък, 8 декември 2011 г.
Вит тутманик със сирене
Продукти:
20гр.прясна мая
1с.л.захар
1ч.ч.топла вода
1ч.ч.кисело мляко
1ч.л.сода бикарбонат
2 яйца
1ч.л.сол
2с.л.олио
брашно,колкото поеме
За пълнежа:
250гр.сирене
2 яйца
1/2ч.ч.мазнина(краве масло и олио по равно)
Маята,захарта,топлата вода и малко брашно се разбъркват и сместа се оставя да шупне.Содата се "угася" в киселото мляко.Разбъркват се останалите продукти за тестото,добавя се шупналата смес и постепенно се добавя брашно.Замесва се меко еластично тесто.Оставя се в намаслена купа,покрито с кърпа или фолио да удвои обема си. За пълнежа с вилица се намачква сиренето и се добавят яйцата. В отделна купичка се разтопява кравето масло и се добавя към него равно количество олио. Късат се топки от тестото и с обилно намазнени ръце се раздърпват върху намаслен плот да се получи тънка кора.Намазва се с 1-2с.л. от сиренената плънка и се завива на руло,което леко се усуква.Рулата се нареждат последователно в намазнена тава,по-голяма, да се образува спирала. Приготвения тутманик се поставя в загрята на 50С фурна.След 15 мин. градусите се усилват на 180С и се пече до златисто.Готов,се намазва с останалата смес от масло и олио и се завива с кърпа. Добър апетит!
20гр.прясна мая
1с.л.захар
1ч.ч.топла вода
1ч.ч.кисело мляко
1ч.л.сода бикарбонат
2 яйца
1ч.л.сол
2с.л.олио
брашно,колкото поеме
За пълнежа:
250гр.сирене
2 яйца
1/2ч.ч.мазнина(краве масло и олио по равно)
Маята,захарта,топлата вода и малко брашно се разбъркват и сместа се оставя да шупне.Содата се "угася" в киселото мляко.Разбъркват се останалите продукти за тестото,добавя се шупналата смес и постепенно се добавя брашно.Замесва се меко еластично тесто.Оставя се в намаслена купа,покрито с кърпа или фолио да удвои обема си. За пълнежа с вилица се намачква сиренето и се добавят яйцата. В отделна купичка се разтопява кравето масло и се добавя към него равно количество олио. Късат се топки от тестото и с обилно намазнени ръце се раздърпват върху намаслен плот да се получи тънка кора.Намазва се с 1-2с.л. от сиренената плънка и се завива на руло,което леко се усуква.Рулата се нареждат последователно в намазнена тава,по-голяма, да се образува спирала. Приготвения тутманик се поставя в загрята на 50С фурна.След 15 мин. градусите се усилват на 180С и се пече до златисто.Готов,се намазва с останалата смес от масло и олио и се завива с кърпа. Добър апетит!
вторник, 29 ноември 2011 г.
Постни снежни топки
Необходими продукти:
1ч.ч. олио
1/2ч.ч. лимонада(швепс или друга газирана напитка)
щипка сол
около 2 1/2 - 3 ч.ч. брашно(или колкото поеме за меко тесто)
пълнеж:
2-3 ябълки
чаша орехи
захар на вкус
1ч.л.канела
пудра захар за овалване
*От олиото,лимонадата,солта и брашното се замесва меко тесто.
*Ябълките се настъргват,смесват се с начуканите орехи и канелата,сместа се подслажда на вкус.
*От тестото се късат топчета,колкото орех,разплескват се на дланта,поставя се чаена лъжичка от пълнежа и се завива на топчица.
*Нареждат се в намаслена или покрита с хартия тавичка.
*Запичат се в предварително загрята на 180С фурна до леко порозовяване.
*Още горещи се овалват обилно в пудра захар,за да заприличат на снежни топки.
1ч.ч. олио
1/2ч.ч. лимонада(швепс или друга газирана напитка)
щипка сол
около 2 1/2 - 3 ч.ч. брашно(или колкото поеме за меко тесто)
пълнеж:
2-3 ябълки
чаша орехи
захар на вкус
1ч.л.канела
пудра захар за овалване
*От олиото,лимонадата,солта и брашното се замесва меко тесто.
*Ябълките се настъргват,смесват се с начуканите орехи и канелата,сместа се подслажда на вкус.
*От тестото се късат топчета,колкото орех,разплескват се на дланта,поставя се чаена лъжичка от пълнежа и се завива на топчица.
*Нареждат се в намаслена или покрита с хартия тавичка.
*Запичат се в предварително загрята на 180С фурна до леко порозовяване.
*Още горещи се овалват обилно в пудра захар,за да заприличат на снежни топки.
събота, 26 ноември 2011 г.
Бухтички "Мушмули"
Продукти:
3-4 яйца
3-4 с.л. захар
1 ч.ч. кисело мляко
1 ч.л. сода бикарбонат
щипка сол
прахче ванилия
2 с.л. ракия (слага се алкохол в тестото, за да не поема много мазнина при пърженето)
2 и 1/2 ч.ч. брашно(може да поеме и малко повече,зависи от брашното)
олио за пържене
В тази последователност, в която са изброени продуктите се забърква гъсто тесто и се оставя в покой за 10-ина минутки.
В
това време се сгорещява в дълбок тиган по-голямо
количество олио, за да може да плуват свободно бухтичките или се
използва фритюрник.Преди пърженето огъня се намалява на среден.
С помощта на чаена лъжичка се пуска от тестото в маслената баня. Поничките се надуват като топченца и
се обръщат сами, след като се зачервят от едната страна.Ако започнат в олиото да се пукат,да излиза сурово тесто и да заемат причудливи форми,значи трябва
още малко брашно,а ако отвътре остават сурови,след като отвън са зачервени - или са на много силен
огън,или е гъсто тестото.Изваждат се с решетеста лъжица върху кухненска хартия, която попива излишната мазнина. Поднасят се, поръсени с пудра захар, поляти с мед или с топинг по желание.
Да ви е сладко!
Абонамент за:
Публикации (Atom)















