Показват се публикациите с етикет местна кухня. Показване на всички публикации
Показват се публикациите с етикет местна кухня. Показване на всички публикации

вторник, 1 ноември 2016 г.

Най-вкусният печен заек

   Тази рецепта е фаворит у нас за печено заешко, агнешко или ярешко месо. Този път изпекох месцето в глинен гювеч, като добавих към продуктите моркови и розмарин, а намалих течността, за да остане само на мазнина.

Продукти:
1,2-1,5кг заек 
100мл.олио 
1 равна с.л. сол 
2 с.л.сладък червен пипер Котани
1/2 ч.л.смлян чер пипер 
1 ч.л. чубрица
клонче розмарин
1/2 ч.ч. червено вино 
1 голяма глава чесън 
1 голяма глава лук
1 морков

вторник, 3 май 2016 г.

Агнешка дроб-сарма


   Големият празник Великден отмина, но предстои Гергьовден, за който по традиция може да си приготвите тази вкусна агнешка дроб-сарма, наред с печеното агне и зелените салатки. И в продължение на публикациите с продукти на Крина, ви предлагам да си я приготвите с ориз Баланс, съчетаващ полезните хранителни качества на кафявия ориз с мекия и деликатен вкус на белия. Вкусът по нищо не се различава от обикновения бял ориз, затова пък е много по-здравословен!

Продукти:
1 агнешки комплект, включващ черен дроб, сърце, бял дроб, далак, шкембе и чревца
2ч.ч. ориз Баланс на Крина
1 връзка зелен лук
пресен джоджен
пресен дивисил
чубрица и черен пипер
за заливката:
400г кисело мляко
3 яйца
2с.л. с връх брашно
щипка хлебна сода

понеделник, 18 април 2016 г.

Бобена чорба със суджук

   Имало едно време ... една добра баба, която готвела за внуците си най-вкусната бобена чорбичка на печката с дърва! И за да е още по-вкусна и ароматна, добавяла малко нарязан суджук от килерчето. Но, (винаги има едно но!) ... тъй като внуците били много капризни и не обичали никакви подправки и зелении в чорбичката, баба я готвела "чиста" и все пак мноого, много вкусна! А рецептата? Ето я:


Продукти:
2ч.ч. Български боб "Имало едно време..." на Крина
2 глави лук
1 морков
клонче пресен джоджен
половин петала суджук
1с.л. сладък червен пипер
олио
сол

сряда, 27 януари 2016 г.

Супа от пилешки воденички

Продукти:
500г пилешки воденички
1 глава лук
1 морков
2-3 картофа
1ч.ч. фиде
1 жълтък
1/2ч.ч. кисело мляко
чубрица
черен пипер
магданоз
олио
сол

четвъртък, 27 ноември 2014 г.

Бабините бухтички


Продукти:
1 кофичка кисело мляко(400г)
1ч.л. хлебна сода
2 яйца(може и без тях)
1ч.л. сол
3ч.л. захар
600-700г брашно(или колкото поеме до много меко тесто)
олио за пържене


   Млякото се разбърква със содата да "шупне". Добавят се яйцата, солта и захарта, и накрая - брашното. Бързо се замесва меко тесто. Не се меси дълго, защото соденото тесто не търпи много мачкане - бухтичките стават жилави. Оставя се в купа, покрито с кърпа за 15-20мин. да се отпусне, след което се разточва върху набрашнен плот на пласт с дебелина 0,5см. Нарязват се ромбчета или други фигурки по желание. Бухтичките се изпържват в широк тиган, по 3-4 наведнъж, в около 1см мазнина, на среден огън.
   Най-вкусни са поднесени с гъсто кисело мляко, сиренце или мед!
   Добър апетит!

понеделник, 20 октомври 2014 г.

Бъркан(мързелив) тутманик


Продукти:
3 яйца
1 кофичка кисело мляко
1 ч.л. сода бикарбонат
1/2 ч.л. сол
1/3 кофичка олио
2 кофички брашно
200г сирене
 
   Загрейте фурната до 200С.
   Разбийте леко яйцата с тел. Разбъркайте содата в киселото мляко и добавете при яйцата. Добавете олиото и солта. Пресейте брашното и разбъркайте. Накрая в тестото добавете натрошеното сирене. Намажете с мазнина голяма тава - 30-32см, поръсете я с брашно. Излейте сместа и заравнете.  Изпечете тутманика до зачервяване. Покрийте с кърпа за няколко минути и после нарежете на парчета. Сервирайте с гъсто кисело мляко!
   Добър апетит!




сряда, 27 август 2014 г.

Баница на розички

   Продукти:
1 пакет точени кори(400г)
300г сирене
5 яйца
1ч.ч. кисело мляко
1ч.ч. газирана вода
3-4с.л. олио
20-30г краве масло

   Корите се отварят и преброяват. Разделят се на две. При мен бяха 16. На плота се поставят 2 кори, наръсват се с натрошено сирене. Отгоре се поставят още две кори и отново се наръсва сирене. Така се нареждат 8 кори. Навиват се на рехаво руло и се нарязват през 3-4 см. Получените "розички" се нареждат изправени в намазнена тава. Процедурата се повтаря и с втората половина кори. Отгоре "розичките" се напръскват с малко олио.
   Яйцата се разбиват с тел, добавят се киселото мляко, газираната вода и няколко щипки сол. С помощта на лъжица се поливат всички розички, да се напоят добре. Отгоре се разпределя нарязаното на парченца краве масло.
   Баницата се пече в загрята до 180С фурна до златисто. След изваждането се напръсква с вода и се завива с кърпа да се задуши. 

                          Добър апетит!



четвъртък, 10 април 2014 г.

Козуначени кифлички с ябълков пестил


Продукти:
500-600гр.брашно
150гр.захар
20гр.прясна мая
125г краве масло
200мл топло мляко
3 яйца
лимонова кора
щипка сол
250г ябълков пестил(мармалад)

петък, 21 февруари 2014 г.

Пърленки с пълнеж от зелен лук

Продукти:
300мл топла вода
15г прясна мая
1ч.л. сол
1/2ч.л. мед или захар
1с.л. зехтин
4ч.ч. брашно( бяло, пълнозърнесто или смес)
1 връзка зелен лук

сряда, 13 ноември 2013 г.

Рогчета със сирене

   Рогчета с такава форма продаваха преди много години в закусвалните и сладкарниците в нашето градче. Много ги харесвахме!  И отдавна исках да се опитам да ги направя у дома.
  Най-накрая попаднах на точната рецепта, любезно предоставена ми от Данчето, Йорданка Николова, моя градска, за което огромни, огромни благодарности!!! Приготвих ги точно по рецепта, без никакви изменения! Получиха се вкусни, плътни, насищащи, с хрупкава коричка рогчета като от едно време!

Продукти:
2-3 яйца
1 кубче мая(42г)
170мл вода
70мл олио
200г мас(1 препълнена ч.ч. ) омекнала, но не разтопена
2с.л. захар
1с.л. сол
брашно, колкото поеме(около 4-4,5ч.ч. )

1 яйце
200г сирене

четвъртък, 28 март 2013 г.

Великденски козуначени агънца


Продукти:
3 яйца(1 жълтък се отделя за намазване)
200г заквасена сметана
20г прясна мая
30-40мл топла вода
1ч.ч. захар
щипка сол
1с.л. лимонов сок
100г краве масло
4- 4 и 1/2ч.ч. бяло брашно
настъргана лимонова кора

  Маята се разтваря в топла водичка, добавя се 1с.л. от захарта и 1 с.л. брашно и се оставя на топло да шупне. В голяма купа се пресява брашното, добавят се останалите продукти без маслото, шупналата мая и се замесва еластично, нелепнещо тесто. Оставя се за 15мин. да се отпусне.
  Маслото се разтопява и започва измесването - ръцете се топят в масло и се меси енергично, докато постепенно тестото поеме цялото количество масло*. Оставя се на топло, покрито с кърпа да удвои обема си.
   Втасалото тесто се премесва и се оформят агънцата - от малки късчета се разточват фитилчета и се завиват на спирала. Поставят се на купчинка, като се застъпват едно върху друго. Отдолу се поставят крачетата, а най-отгоре се оформя главичката с носле и очички.Втасват 15мин. и се намазват с разбит жълтък. Пекат се в предварително загрята фурна, на 180С до зачервяване.



    *   Използвам хлебопекарната за замесването на тестото. Програма 1 - обикновен бял хляб. След сигнала за добавки отварям капака и наливам по 1ч.л. разтопено масло, докато тестото поеме всичко. След това прехвърлям тестото в купа и оставям да втасва, покрито с кърпа или свежо фолио.
. Втасват 15мин. и се намазват с разбит жълтък. Пекат се в предварително загрята фурна, на 180С до зачервяване.


събота, 2 март 2013 г.

Свинско кебап с гъби и лук

Продукти за 4-5 порции:
700г шарено свинско месо
250-300г пресни гъби
2 глави лук
1ч.ч. червено вино
чубрица
черен пипер
сол
олио

събота, 15 декември 2012 г.

Постни орехови кравайчета


Продукти:
100мл олио
240мл бира
1ч.ч. смлени орехи
1с.л. захар
1 пак. бакпулвер
300-350г брашно
за сиропа:
1ч.ч. захар
1/2ч.ч. вода
за овалване:
1ч.ч. смлени орехи
захарни пръчици
кокос
пудра захар

събота, 17 ноември 2012 г.

Шкембе чорба


   Приготвям тази чорба със свинско прясно шкембе, закупено от местната месарница. Телешкото замразено, което се продава не ми харесва - безвкусно е и стои като гумено, а свинското е нежно и бързо се сварява.


вторник, 18 септември 2012 г.

Ярешки(агнешки) дреболийки под було

Продукти:
около 1,5кг ярешки/агнешки комплект включващ - сърце,бял дроб,черен дроб,далак,
бъбречета,връзка чревца
1 було(ципата около червата)
глава лук
глава чесън
чубрица
черен пипер
девесил(лющян)
магданоз
олио


     Дреболиите се измиват много добре,изкисват се и се сваряват в подсолена вода с добавена глава лук и корени за супа.Чревцата се сваряват отделно.Отцеждат се и се накълцват на ситно.В няколко лъжици олио се задушава нарязан лук,когато омекне се добавят дреболиите,разбърква се няколко пъти и се отдръпва от огъня.Подправя се с черен пипер,чубрица и се поръсва обилно с нарязан девесил и магданоз.
  От булото се отрязват парчета и в тях се завива от готовата смес.Сармичките се поставят в тавичка,чесънът на скилидки,само почистен от външната люспа се разполага наоколо,налива се половин чаша от бульона и се запича в силна фурна до препичане на булото,за да се стопи мазнината по него.
Дреболийките се задушават,овкусяват и стават превъзходни.



    Ястието се поднася с гарнитура по желание - предимно пресни зеленчуци,само посолени,с нарязан сладък лук или печени картофки.

събота, 5 май 2012 г.

Агнешка плешка запечена върху лозови пръчки

  Агнешко или ярешко по тази рецепта става невероятно вкусно,сочно и ароматно!
Продукти:
1,5-2кг агнешка плешка заедно с ребрената част
глава чесън
морков
няколко стръка зелен лук
джоджен
червен и черен пипер
сол
няколко лозови пръчки
краве масло

Месото се измива и подсушава добре.Отделят се ребрата и се нарязват на порции.Приготвената плешка и ребрата се натриват със сол,червен и черен пипер. 
Моркова и чесъна се режат на тънки жулиени. С остър нож се правят прорези в месото така,че да могат да се пъхнат парченце морков и чесънче.

  
  Така шпикованата плешка се поставя в тава върху кръстосани лозови пръчки,наоколо се нареждат ребрата.Залива се с разтопеното масло и чаша гореща вода и се завива с фолио.
Пече се при 150С около 2,5 часа.
Накрая на печенето се разгъва фолиото,добавя се нарязания зелен лук и наситнения джоджен и се допича до красива коричка.
Месото се получава много нежно,ароматно и вкусно!

   Тази рецепта е една от публикуваните ми в новата книга "Традиционна българска кухня",на издателство "Софтпрес",издадена с подкрепата на Блоговодител и с участието на  кулинарни блогери!Благодаря на "Софтпрес" и Блоговодител!


понеделник, 26 март 2012 г.

ПЪСТРА РИБЕНА ЯХНИЯ

Продукти:
500-600 гр. риба(шаран,сом,
каракуда,скумрия,
херинга,сафрид,цаца)
1/2ч.ч.винен оцет
1ч.ч. олио
дафинов лист и черен пипер
3с.л. доматено пюре
две кисели краставички
две пиперки(може да са от туршия)
чаша грах
сол
  Почистената ,измита и посолена  риба(ако е едра се нарязва) се нарежда в по-тясна и висока тенджерка,залива се с оцета и олиото,добавят се подправките,похлупва се и се слага на много слаб огън да къкри.В никакъв случай не се разбърква,а само се разклаща леко съда,за да не се раздроби рибата,да остане цяла.След 40 минути се добавя доматеното пюре,нарязаните кисели краставички,чушките и граха.Къкри още двайсетина минути,докато остане само на мазнина.Охлажда се и се прибира в хладилник за 24 часа - костичките на рибата омекват и се топят в устата.
  Яхнийката се сервира студена с бяло вино!

четвъртък, 12 януари 2012 г.

"Касапски" кебап

   Сега му е времето на свинското месце,
препържено до златиста коричка,
задушено с много лучец,полято с червено винце, подправено,ароматно ... Зима е! Може да си позволим и малко вредности!
   До преди няколко години този кебап беше традиционно на трапезата ни по време на "свинската Коледа", да се нагостят колачите и зяпачите, да си хапнем сладко, сладко. :)) Сега си купуваме месцето от магазина, не е сякаш така вкусно, но пък си приготвяме кебапа по всяко време на годината! И така:

Продукти: 
1-1,2 кг хубаво свинско месо - бут,плешка
парче гръбна сланина 
2-3 големи глави кромид лук 
чаша червено вино 
клонче суха чубрица 
смлян чер пипер, червен пипер, сол

    Сланината се нарязва на дребно и се слага в сгорещен тиган да се постопи. Месото се нарязва на късчета 2х2см. и се добавя при сланината. Не се налива никаква вода, мръвките си пускат сок, в който се задушават. Не се соли, за да не стане сухо месото. Клончето чубрица се запича леко на плочата на котлона и се стрива между дланите, отделят се едрите клечици и се подправя месото. Добаавя се и прясно смлян чер пипер. След извирането на течността, мръвките се оставят да се позачервят, като се разбъркват често. Добавя се нарязания на полумесеци кромид и се задушава до омекването му, като отново често се разбърква. Поръсва се червения пипер, залива се с виното, посолява се и се оставя да покъкри на по-слаб огън няколко минути, да изври алкохола. Похлупва се с капак и се отстранява от котлона. Оставя се за 10 мин. да отлежи и се сервира в затоплени чинии. Отделно към кебапа се поднася в чинийка нарязан на полумесеци бял или червен лук, претрит леко със сол и поръсен с няколко капки оцет. Задължителни са и туршийките и салатката от кисело зеле с червен пипер и олио!
Добър апетит!

неделя, 8 януари 2012 г.

БОБЕНА ФАНТАЗИЯ 2 в 1

Необходими продукти
за 4-5 порции:
500гр. зрял боб
250гр.печурки
1гл. лук
1 морков
1-2 сухи люти чушлета
1ч.л.червен пипер
1ч.л. сух джоджен
черен пипер
сол,олио
тесто от:
2ч.ч.брашно
20гр.мая
1ч.л.сол
1-2с.л.олио
топла вода

^Бобът се накисва от вечерта в студена вода.На сутринта се изплаква,залива се отново и се сварява до омекване.Посолява се на вкус накрая.
^Замесва се меко тесто и се оставя да втаса,покрито с кърпа,на топло.
^По-едрите гъбки се разполовяват,дребните се оставят цели.Запържват се на силен огън.Посоляват се,подправят се с черен пипер.
^В отделен тиган се задушава лукът нарязан на полумесеци,добавят се и морковите на кубчета.Подправя се с червен пипер и се обърква с отцедения боб.Поръсва се джоджена.
^В порционни гювечета се редят слой боб,слой гъби,пак боб,гъби,завършва се с боб.Слага се по половин суха чушчица на порция за аромат.
^Готовото тесто се дели на топки,според броя на гювечетата.Разплесква се на питка и се залепя отгоре вместо капаче.
^Запичат се в гореща фурна за 35-40минути или докато тестото се зачерви и е готово.
^Поднасят се веднага - 2 в 1 - гозба и хлебец.
Добър апетит!

Приготвено и споделено:
От Хатидже Алиосман