Показват се публикациите с етикет закуски. Показване на всички публикации
Показват се публикациите с етикет закуски. Показване на всички публикации

петък, 25 март 2016 г.

Бързи банички- бюрек

   Тези банички може да приготвите с най-различна плънка - сладка или солена - сирене и яйце; картофи с пържен лук; спанак с яйце и сирене; месо със зеленчуци; колбас с кашкавал; ябълки, орехи и канела; тиква; локум ... и още безброй варианти! Интересен е начинът на завиване - едновременно много лесен, а също и толкова ефектен! Важно условие е корите да са фини и много пластични, за да могат да се набират добре. Моите банички-бюрек са с плънка от сирене, извара и яйца.

събота, 12 декември 2015 г.

Вити кифлички със сирене

   Много лесна и вкусна закуска! Може да си ги приготвите когато имате повече време, да ги замразите и после да ги изпечете за закуска в почивните дни.

Продукти:
20г прясна мая(7г суха)
1ч.л. захар
1 и 1/2ч.ч. топла вода
5с.л. олио или зехтин
2ч.л. сол
4,5- 5ч.ч. брашно

150г сирене
2-3с.л. олио
1 яйце за намазване

сряда, 15 юли 2015 г.

Бързи содени питки със сирене или кашкавал


Продукти:
1 кофичка кисело мляко(400г)
2 яйца
1ч.л. сода бикарбонат
1ч.л. сол
2ч.л. захар
3с.л. олио
3ч.ч. брашно
1ч.ч. натрошено сирене или настърган на едро кашкавал
бучка краве масло

четвъртък, 27 ноември 2014 г.

Бабините бухтички


Продукти:
1 кофичка кисело мляко(400г)
1ч.л. хлебна сода
2 яйца(може и без тях)
1ч.л. сол
3ч.л. захар
600-700г брашно(или колкото поеме до много меко тесто)
олио за пържене


   Млякото се разбърква със содата да "шупне". Добавят се яйцата, солта и захарта, и накрая - брашното. Бързо се замесва меко тесто. Не се меси дълго, защото соденото тесто не търпи много мачкане - бухтичките стават жилави. Оставя се в купа, покрито с кърпа за 15-20мин. да се отпусне, след което се разточва върху набрашнен плот на пласт с дебелина 0,5см. Нарязват се ромбчета или други фигурки по желание. Бухтичките се изпържват в широк тиган, по 3-4 наведнъж, в около 1см мазнина, на среден огън.
   Най-вкусни са поднесени с гъсто кисело мляко, сиренце или мед!
   Добър апетит!

понеделник, 20 октомври 2014 г.

Бъркан(мързелив) тутманик


Продукти:
3 яйца
1 кофичка кисело мляко
1 ч.л. сода бикарбонат
1/2 ч.л. сол
1/3 кофичка олио
2 кофички брашно
200г сирене
 
   Загрейте фурната до 200С.
   Разбийте леко яйцата с тел. Разбъркайте содата в киселото мляко и добавете при яйцата. Добавете олиото и солта. Пресейте брашното и разбъркайте. Накрая в тестото добавете натрошеното сирене. Намажете с мазнина голяма тава - 30-32см, поръсете я с брашно. Излейте сместа и заравнете.  Изпечете тутманика до зачервяване. Покрийте с кърпа за няколко минути и после нарежете на парчета. Сервирайте с гъсто кисело мляко!
   Добър апетит!




сряда, 27 август 2014 г.

Баница на розички

   Продукти:
1 пакет точени кори(400г)
300г сирене
5 яйца
1ч.ч. кисело мляко
1ч.ч. газирана вода
3-4с.л. олио
20-30г краве масло

   Корите се отварят и преброяват. Разделят се на две. При мен бяха 16. На плота се поставят 2 кори, наръсват се с натрошено сирене. Отгоре се поставят още две кори и отново се наръсва сирене. Така се нареждат 8 кори. Навиват се на рехаво руло и се нарязват през 3-4 см. Получените "розички" се нареждат изправени в намазнена тава. Процедурата се повтаря и с втората половина кори. Отгоре "розичките" се напръскват с малко олио.
   Яйцата се разбиват с тел, добавят се киселото мляко, газираната вода и няколко щипки сол. С помощта на лъжица се поливат всички розички, да се напоят добре. Отгоре се разпределя нарязаното на парченца краве масло.
   Баницата се пече в загрята до 180С фурна до златисто. След изваждането се напръсква с вода и се завива с кърпа да се задуши. 

                          Добър апетит!



четвъртък, 10 април 2014 г.

Козуначени кифлички с ябълков пестил


Продукти:
500-600гр.брашно
150гр.захар
20гр.прясна мая
125г краве масло
200мл топло мляко
3 яйца
лимонова кора
щипка сол
250г ябълков пестил(мармалад)

петък, 31 януари 2014 г.

Солени рози с пушено, гъби и кашкавал


Продукти:
за тестото
20г прясна мая
1ч.л. захар
1ч.л. сол
200мл прясно мляко
1 белтък
5с.л. олио
брашно, колкото поеме до меко тесто
1 жълтък за намазване

за плънката
половин стрък праз или глава лук
4-5 пресни гъби печурки
100г пушено месо или бекон
150г кашкавал
няколко триъгълничета топено сирене
черен пипер
сол

сряда, 13 ноември 2013 г.

Рогчета със сирене

   Рогчета с такава форма продаваха преди много години в закусвалните и сладкарниците в нашето градче. Много ги харесвахме!  И отдавна исках да се опитам да ги направя у дома.
  Най-накрая попаднах на точната рецепта, любезно предоставена ми от Данчето, Йорданка Николова, моя градска, за което огромни, огромни благодарности!!! Приготвих ги точно по рецепта, без никакви изменения! Получиха се вкусни, плътни, насищащи, с хрупкава коричка рогчета като от едно време!

Продукти:
2-3 яйца
1 кубче мая(42г)
170мл вода
70мл олио
200г мас(1 препълнена ч.ч. ) омекнала, но не разтопена
2с.л. захар
1с.л. сол
брашно, колкото поеме(около 4-4,5ч.ч. )

1 яйце
200г сирене

сряда, 9 октомври 2013 г.

Бюречета с патладжан (Patlıcanlı Üçgen böreği)


 Продукти:
1 пак. фини кори за баница
2 патладжана
1 глава лук
1 скилидка чесън
1 пиперка(може и люта)
150г сирене
1/2 ч.л. червен пипер
малка връзка магданоз
1ч.ч. прясно мляко
1 яйце
2-3с.л. олио или зехтин
сусам за поръсване

петък, 12 април 2013 г.

Ватрушки с козе сирене и спанак

   Ватрушки по български със солена плънка!
   Тази форма и начин на оформяне е характерна за печива от руската кухня, наречени "ватрушки", но традиционно те се пълнят със сладка плънка от извара, захар, може да се добавят стафиди или други сушени плодове. Е, аз ги побългарих и сложих соленичко - новото прясно козе сирене на Жоси и полезен, "железен" спанак. Вкусно!

Продукти за тестото:
300мл айран
20г прясна мая
1ч.л. сол
1с.л. захар
1 яйце
3-4с.л. олио
около 500-550г брашно

за плънката:
250-300г спанак
1 кофичка прясно козе сирене Жоси
1 яйце
сол на вкус

20-30г краве масло за намазване

понеделник, 18 февруари 2013 г.

Питки "Маргаритки"



    Питки с формата на маргаритки с кренвирш, яйце и кашкавал. За направата им може да използвате любимото си тесто с мая. Аз ги направих по тази рецепта:

сряда, 6 февруари 2013 г.

Парижанки


        Разкошни, пухкави, мекички кифлички с пълнеж от  "Creme de Parisienne" или по-простичко казано - Парижанки! Рецепти за тези прелестни кифлички има безброй в мрежата, аз ползвах своя импровизация за тестото, а крема е взаимстван от тук.

Продукти:
за тестото
200мл топло мляко
20г прясна мая
80г захар
щипка сол
2 белтъка
50г краве масло
ванилия
около 400г бяло брашно

за крема
350мл прясно мляко
2 жълтъка
2с.л. с връх царевично нишесте
4с.л. захар
ванилия
40г краве масло
50г бадеми
1с.л. лимонов сок

понеделник, 17 декември 2012 г.

Сладка коледна елхичка

  Сладко предложение за коледната закуска или допълнение към следобедното кафе! С омайващ аромат на канела и празничен вид!

Продукти:
2 яйца
200мл прясно мляко
100г захар
50-60г краве масло или мас
20г прясна мая или 7г суха
около 600г брашно
ванилия
за пълнеж:
50г краве масло
1/2ч.ч. захар
1ч.л. канела
за украса:
3-4с.л. пудра захар
1ч.л. лимонов сок
бонбони


понеделник, 19 ноември 2012 г.

Овесена каша с "карамелени" ябълки


Продукти за 2 порции:
1ч.ч. овесени ядки
1/2ч.ч. прясно мляко
1/2ч.ч. вода
щипка сол
1 голяма ябълка
2-3с.л. кафява захар
20г краве масло


петък, 5 октомври 2012 г.

"Възглавнички" с извара

Продукти:
200г извара
3 яйца
3с.л.заквасена сметана или кисело мляко
1с.л.захар
щипка сол
1ч.л.хлебна сода или бакпулвер
1ч.ч.+1-2с.л. брашно
пудра захар,мед,сладко


понеделник, 24 септември 2012 г.

Саламки - "детелинки"


Продукти за тестото:
1ч.ч.прясно мляко
1/2ч.ч.кисело мляко
20г прясна мая
1с.л.захар
1с.л.сол
1 белтък
3с.л.олио
3с.л.краве масло
4-5ч.ч.брашно
за пълнежа:
колбас - Камчия, Хамбургски или Телешки, нарязан на тънки кръгчета
1 жълтък + малко мляко за намазване
сусам и чоролто(черен сусам) за посипване


вторник, 26 юни 2012 г.

Кифлички със сирене


Продукти:
300мл прясно мляко(или 50:50 мляко и вода)
20г прясна мая
2ч.л.сол
1ч.л.мед
3-4с.л.олио
около 500г бяло брашно

за пълнежа:
200г сирене
1 яйце

още 1 яйце за намазване
сусам за поръсване
   За кифличките поверих замесването и втасването на тестото на хлебопекарната.
   По реда на зареждане на продуктите - в кошничката се налива млякото с разбърканата в него мая,солта,меда,олиото и отгоре се насипва пресятото брашно.Програма "тесто".
   Ако се меси на ръка в голяма купа се пресява брашното,добавя се млякото с разтворената мая,захарта,солта и олиото и се замесва меко,еластично тесто.Оставя се на топло,покрито с кърпа да удвои обема си.
   Готовото втасало тесто се разделя на две и се разточват два кръга с дебелина 0,5см.Нарязват се на 12 сектора(триъгълника).За пълнежа намачканото сирене се разбърква с яйцето.В основата на всеки триъгълник се поставя чаена лъжичка пълнеж и се завива кифличка.Нареждат се в намаслена и поръсена с брашно тава или върху пекарска хартия.По между им се оставя разстояние от 2-3см.
   Завитите кифлички се оставят за 20-30мин.да втасат,намазват се с разбито яйце,поръсват се със сусам и се изпичат в предварително загрята на 180С фурна.
   Чудесна закуска с чаша мляко,какао или с айрян!

неделя, 11 март 2012 г.

Сиренки

Необходими продукти:
за тестото:
половин кубче прясна мая
1ч.ч.вода
1ч.л.захар
1/2ч.ч. кисело мляко
1 белтък
2ч.л.сол
4с.л.олио
4 1/2ч.ч.брашно
за пълнежа:
250г сирене
1 яйце
за намазване:
1 жълтък
малко настърган кашкавал
Замесва се меко тесто и се оставя на топло да удвои обема си.
Сиренето се намачква с вилица и се разбърква с яйцето.
Втасалото тесто се изсипва на набрашнена повърхност и се разделя на две.
Всяка част се разточва на правоъгълник,намазва се с пълнежа,разрязва се на три и се завиват малки рула.С остър нож рулата се разрязват през 6-7см и получените сиренки се нареждат в намазнена тавичка.
Оставят се за 10-15мин. да се надигнат,намазват се с разбит жълтък,наръсват се с кашкавал и се запичат в предварително загрята фурна,на 180С до зачервяване.
От тази доза тесто излизат две средни тавички със сиренки или около 24броя.
В плънката освен сирене може да се сложат кашкавал,извара,колбаси и др.
За посипване може да се ползват сусам,мак,едра сол...
Вариантите са много и най-разнообразни - по ваш вкус и желание!
Добър апетит!