Много важно и актуално уточнение -
без яйца!!!
Бойкот на скъпите яйца,който обаче няма да ни попречи да си спретнем пак нещо сладичко! :)
Тези лесни и бързи сладки се приготвят за броени минути,а продуктите ги има винаги в къщи.Рецептата е от старите тефтерчета,от времето,когато яйцата пак бяха кът!
Необходими са:
1ч.ч. кисело мляко
1ч.л.сода бикарбонат
1ч.ч.захар
1/2ч.ч.олио
2 1/2ч.ч.брашно
1ванилия
малко орехи или шоколадов чипс,но може и без тях
Включва се фурната да загрява до 180С.
В тази последователност,в която са изброени продуктите се забърква тестото - содата се "угася" в
киселото мляко,добавя се захарта и олиото,разбърква се и се добавят
брашното и ванилията.Получава се гъсто тесто,по-гъсто от кексово.С
помощта на намокрена чаена лъжичка се оформят купчинки в застлана с
хартия тава,на разстояние 3-4см една от друга.Отгоре се забожда по една
орехова ядка,шоколадов чипс,а може и без нищо.
Поставят се веднага да се пекат в загрятата фурна,до леко
зачервяване.
С айрян или чай са
чудесна закуска!Да ви е сладко!